Turcja
Info o destynacji

Turcja

 • Dziś
  27 °C
 • Czas lotu
  ≈ 3h 5min
 • Waluta – 1 TRY =
  1.32 Kč 0.0541 € 0.2532 zł 21.2355 Ft
 • Przesunięcie czasowe
  +1h, 15:28

Turcja

Paszport obywatela RP musi być ważny jeszcze pół roku po powrocie z destynacji. Od obywateli RP wymagane są wizy, wizę można nabyć na https://www.evisa.gov.tr/pl/. Podróżujący z innym paszportem są zobowiązani do sprawdzenia aktualnych przepisów wjazdowych do destynacji na właściwej ambasadzie. W destynacji na hotelu płaci się opłata lokalna. Polecamy załatwić sobie ubezpieczenie podróży zagranicznej, które nie jest zawarte w zamówieniu. W związku z pandemią COVID-19 może kraj wylotu, tranzytu lub docelowy w dowolnym momencie zmienić warunki wjazdu. Poszczególne linie lotnicze mogą również mieć specjalne warunki. Klient jest zobowiązany do monitorowania wszystkich wymogów wjazdowych. Klient jest odpowiedzialny za przestrzeganie tych warunków oraz za wszelkie poniesione dodatkowe koszty. Niektóre usługi hotelowe mogą być niedostępne lub ograniczone.

 • O Turcji
 • Typy na wycieczki
 • Pogoda i kiedy jechać
 • I formalności wizowe

Turcja, bardzo wyszukiwana przez turystów destynacja w Śródmorzu, jest nadal ulubiona. Obok bogatej historii i sztuki antyki klasycznej będziecie Państwo również oczarowani panienską przyrodą, rozmaitą krainą z plantacjami owoców i lasami piniowymi z pasmem górskim Taurus w tle i przyjaźną gościnnością mieszkaćcówl. Przez turystów ulubiona Riwiera Turecka jest miejscem znajdującym się między miastami Kas i Alanya. Wybrzeże oferuje krzystałowo przezroczystą wodę, malownicze zatoki a rozległe plaże. Do zwiedzania pociągają również zabytki historyczne w miastach Side, Perge, Aspendos, Phaselis. Do najbardziej ulubionych miejsc należy Antalya, Belek, Side, Alanya, Kemer, Kundu. Terytorium Morza Egejskiego, gdzie spotkały się wpływy epoki greckiej, rzymskiej, chrześcijańskiej i osmańskiej, przedstawiają miasta Bodrum, Kusadasi lub Izmir. Specyficznym miastem to stolica Turcji Istanbul, jedyne miasto na świecie, które rozpościera się na dwóch kontynentach.

Rywiera Turecka 

Antalya
Perła Rywiery Tureckiej, z ulicami lamowanymi palmami i pomarańczami, jest najwięcej ulubioną destynacją turystów i najpiękniejszym miastem Rywiery Tureckiej. Wabi mnogimi zabytkami, zwiedzaniem starej części miasta z antycznym portem i nowoczesnymi barami, restauracjami i bogatym życiem nocnym w mnogich klubach i open-air dyskotekach. Warto zwiedzić niedalekie starodawne miasta Perge, Aspendos, Termessos. 

Kemer 
Turystycznie ulubiony obszar z kulisą tworzony pasmem górskim Taurus i lasami piniowymi znajduje się cca. 45 km na zachód od miasta Antalya. Na 35 km długim wybrżeżu znajduje się dużo zatok, gdzie można nurkować, piaszczaste plaże i plaże z drobnymi kamykami. W miasteczku Kemer warto zwiedzić nowoczesny port żeglarski i mnogie restauracje, kawiarni, bary i sklepiki. Wyrto zwiedzić starodawne miasteczko handlowe Phaselin i antyczny Olympos, poświęcony bogu ognia. 

Belek 
Najmłodszy turystyczny region z 12 km długą piaszczastą plażą, odpowiednia przede wszystkim dla wypoczynku, leży cca. 40 km od miasta Antalya, na końcu chronionego regionu krajobrazowego z piniowymi i eukaliptusowymii lasami. Ulubiony przez miłośników golfu, dla których oferuje mnóstwo pól golfowych odpowiadających standartom międzynarodowym. 

Alanya 
Leży cca. 140 km na wschód od miasta Antalya. Około 22 km na zachód od Alanye znajduje się ptzez turystów ulubione, co znaczy „drobny piasek“. Na zachodzie znajduje się 3 km długa plaża Kleopatra, na wschodzie plaża Keykubat. Piękny wygłąd krainy tworzą szerokie zatoki, turkusowy kolor morza, plantacje bananów i pola bawełny, na północy pasmo górskie Taurus. Samo miasto wabi burzliwym życiem nocnym i do spaceru w historycznej części miasta, podczas której można posmakować specjały miejscowej kuchni lub zajść do sklepików z dywanami, skórzanym towarem, klejnotami… 

Side 
Side znajduje się między miastami Antalya i Alanya. Oferuje interesującą kombinację historii antycznej, stare miasto z bizantyjskimi ruinami i kościółmi, nowoczesnego sztylu życia miasteczka turystycznego z tawernami, barami, restauracjami, sklepikami. Warto zwiedzić bliski amfiteatr w Aspendos. 

Lara-Beach/Kundu 
Kundu to rozwijający się nowoczesny turystyczny region niedaleko Antalye. Oferuje naprawdę pierwsorzędne all inclusive wczasy w hotelach luksusowych przy piaszczastych plażach, gdzie można odpoczywać lub aktywnie uprawiać sport.

Morze Egejskie 

Bodrum 
Na półwyspu leżace Bodrum, dawniej Halikarnassos, uważane za jedno z najpiękniejszych i najwięcej żywych miejsc w Morzu Egejskim i nazywane St. Tropez Turcji. Mnogie zatoki zachęcają do nurkowania lub windsurfingu. W mieście Bodrum znajduje się zamek krzyżacki St.Peter, amfiteatr i nowoczesny port żeglarski. Malownicze uliczki centrum historicznego zachęcają do spacerów i wizyt restauracji, barów, sklepików i dyskotek. Atmosfera jest specyficzna, można tu spotkać artystów jak miejscowych, tak i z calego świata. 

Izmir 
Izmir, trzecie największe miasto Turcji, jest nazywane perłą Smyrny. Współczesny miejski obszar, oferujący niewiarygodnie ruchliwe życie, byą zasiedlony więcej jak 8000 lat temu i przedstawia tak najstarszą miejski obszar świata. Blisko miasta znajduje się młodsze wykopaliska.Obok głównej ikony miasta Izmir Saat Kulesi – Wieży Zegarowej znajduje się bardzo interesujący osmański dom noclegowy Kizlaragasi Han z 18. wieku., to typowy pokaz architektury osmańskiej.


ISTANBUL 
Istambuł, oryginalnie Bizancjum i Konstantynopol, to fascynująca metropola Turcji i jedynym miastem na świecie, który rozpościera się na dwuch kontynentach, które ze sobą łączy i również podziela Cieśnina Bosforska. Główna część miasta leży na południowowschodnim cypelu Europy, podzielona zacięciem morza na dwie połowy. Tutaj znajduje się większość wybitnych zabytków i również historyczne centrum miasta, pierwotnie z epoki Rzymskiegi Cesarstwa. Prawie 3000 lat stare miasto nadal przypomina bajkę orientalną. Każda epoka zostawiła w mieście trwałe zabytki: Obelisk Konstantyna, pałac Topkali, Meczet Sulejmana, pałac Dolmabahce, Niebieski meczet, Tulipanowy meczet, Wielki Targba …

Wycieczki fakultatywne pośrednicza agencja miejscowa, z rezerwacją pomaga rezydent.

Perge - Aspendos: zwiedzenie antycznego amfiteatru Aspendos i antycznego miasta Perge. Cena: € 45,- 
Pamukkale: zwiedzenie antycznego miasta Hierapolis i amfiteatru (całodniowa z jedzeniem). Cena: € 65,-
Phaselin: wycieczka jachtem z możliwością nurkowanie. Cena: € 43,-
Antalya: zwiedzenie starego miasta, wycieczka łódką, zwiedzenie jaskyni naciekowej. Cena: € 39,- 
Myra/Kekova: zwiedzenie amfiteatru , kościoła św. Mikołaja, wycieczka łódką do zanurzonego miasta Kekowa. Cena: € 45,-
Rafting: wśród panienskiej przyrody pod kierownictwem wyszkolonych instruktorów. Cena: € 55,-
Jeeptour: dziką przyrodą pasma górskiego Taurus aż do otchłani Saklikent. Możliwośc spróbować kierowanie jeepu. Cena: € 35,-

 

Koszty poboczne (orientacyjnie w PLN)

JEDZENIE

PLN

Lody

30

Kebab

20

Lekka kolacja

90

Woda 1,5 l

12

Piwo

30 - 50

Arbuz

27

Brzoskwinie 1 kg

15

Winogrona 1kg

25

Wstęp

PLNpan>

Pamukkale+Hierapolis

75

Twierdza Van Kalesi

30

MIasto podziemne Derinkuyu

150

Efes

150

Yarebatan - Istambuł

150

Transport

 

Antalya bus MZK

30

Trajekt Marmara - Istanbul

300

Metro – Istambuł

20

Benzyna 1 l

45


1 euro = 1,6 YTL -> 1 YTL = 1,2 PLN

 

Turecká riviéra 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Najwyższa temperatura

15

16

18

21

26

30

34

33

31

27

22

17

Najniższa temperatura

6

7

8

11

16

19

23

22

19

15

11

8

Temperatura wody

16

16

16

17

20

23

25

27

26

23

20

18

Trwanie świtu słońca

5

7

7

9

11

12

13

12

11

9

7

5

Deszczowe dni

11

9

6

4

3

1

1

1

1

4

5

11

Wilgotność relatywna

70

69

65

67

68

64

60

61

59

64

68

70

Paszport obywatela RP musi być ważny jeszcze pół roku po powrocie z destynacji. Od obywateli RP wymagane są wizy, wizę można nabyć na https://www.evisa.gov.tr/pl/. Podróżujący z innym paszportem są zobowiązani do sprawdzenia aktualnych przepisów wjazdowych do destynacji na właściwej ambasadzie. Polecamy załatwić sobie ubezpieczenie podróży zagranicznej, które nie jest zawarte w zamówieniu.

Dlaczego wybrać Airstop